Šī gada 17.-18.maijā Rēzeknes rajona kopienu partnerība organizēja Rēzeknes un Viļānu novadu mājražotājiem, amatniekiem, mazajiem uzņēmējiem, pašvaldību un NVO pārstāvjiem divu dienu informācijas un pieredzes apmaiņas braucienu “Ieraugi. Iedvesmojies. Īsteno.” uz partnerības "Laukiem un jūrai" teritoriju (Tukuma un Engures novads), lai iepazītos ar tās aktīvajiem lauku uzņēmējiem un LEADER projektu īstenotājiem.


Braucienā piedalījās Rēzeknes un Viļānu novadu ražotāji, tūrisma uzņēmumu, zemnieku saimniecību, nevalstisko organizāciju un pašvaldību pārstāvji.


Divu dienu brauciena laikā dalībnieki guva jaunas LEADER projektu idejas dažādās jomās, kā arī smēlās pieredzi un iedvesmu savu ideju īstenošanai savos novados.


Apbrīnojama ir Tukuma un Engures novadu iedzīvotāju darba mīlestība un neatlaidība, kas palīdzējusi gūt panākumus un sasniegt mērķus, kā arī izkoptās seno arodu prasmes, ko meistarklasēs iespējams apgūt arī apmeklētājiem. Tā, piemēram, Saules cepļa īpašniece Madara Bartkeviča veido savus izstrādājumus bronzas laikmetam raksturīgā tehnikā, ievērojot Saules kalendāru un dabas ciklus, savukārt Pinēja darbnīcā "Kalndaķos" meistars Pēteris Tutāns no klūgām darina visdažādākos izstrādājumus, kuri ir ļoti pieprasīti pat tālajā Japānā.


Dabas un cilvēka veselīga mijiedarbība kā dzīvesveids un arī uzņēmējdarbība tika novērota gan zirgaudzētavā “Skudru staļļi”, kurā bija iespēja apskatīt vienu no vecākajām un graciozākajām zirgu šķirņu pārstāvjiem, “Frīzes” šķirnes zirgu “Donu Diabolo”, kā arī citas šķirnes. Negaidīts pārsteigums bija eleganta divjūgu kariete, kuru iespējams iznomāt individuāliem pasākumiem.


Mieru un harmoniju bija iespējams izbaudīt Ķemeru nacionālā parka teritorijā, “Valguma pasaulē”, kur saimnieki ir ieviesuši neparastu pieeju dabas bagātību baudīšanai, īstenojot dažādas neparastas idejas. Piemēram, pēdējais jaunums un inovācija Latvijā ir brīvdabas lielformāta fotogrāfiju izstrāde: taku labirints, gar kuras malām kokos iekārtas fotogrāfijas un blakus izvietoti krēsli. Fotogrāfiju autors ir Jaunzēlandē dzīvojošs atpazīstams fotogrāfs, kura dzīves aizkustinošais stāsts ir sācies tepat, Latvijā.


Savukārt bišu namiņā ir iespēja atslēgties no ikdienas stresa, klausoties bišu sanoņā un ieelpojot vaska, propolisa smaržu, izjūtot relaksējošo vibrāciju un siltumu bišu gultās. Bišu “mājiņas” saimnieks ir aizguvis bišu gultu ideju no Ukrainas un sākumā īstenojis to dzīvē savam un ģimenes priekam, pēcāk radusies vēlme piedāvāt iespēju atpūsties bišu gultā arī citiem interesentiem. Šāda procedūra ir īpaši efektīva cīņā ar nemieru, bezmiegu – skaistā daba un bišu meditācija patiešām ļauj atpūsties un atjaunoties.


Brauciena laikā tika apskatītas arī saimniecības un pārtikas uzņēmumi, piemēram, “ABAVAS” vīna darītavā top atspirdzinoši dzērieni gan ar klasiskām, gan neparastākām garšām – rabarberu dzirkstošais vīns, ābolu sidrs ar apiņu aromātu u.c. Vīna darītavas izveide ir bijusi saimnieku sapnis, un šobrīd “ABAVAS” ir Latvijas lielākā vīna darītava.


Pašmāju vīnus bez pievienotiem sulfītiem no dažādām ogām un augļiem, tai skaitā neparasto smiltsērkšķu vīnu, ražo vīndaris Dainis Erbss Tumes pagastā. Šeit tika demonstrēts pozitīvais ražotāju sadarbības piemērs: dalībniekus sagaidīja trīs dažādi – vīna, kazas siera un augļu konfekšu – ražotāji, kas sadarbojas vietējā mērogā. Apmeklējot vīna darītavu, bija iespēja nogaršot un iegādāties arī veselīgos un gardos kazas sierus ar dažādām garšām, pikantākām un maigākām, gan uz kārā zoba – augļu un ogļu konfektes-marmelādes, kuru pagatavošanā ir izmantota visa oga, kā arī interesanti ir konfekšu nosaukumi – dažādu tautasdziesmu vārsmas.


Pārtikas ražošanu augstākā līmenī ir attīstījusi SIA “Reinis-B” saimniece, kas ražo kūpinātas zivis. Šeit ikviens tiek sagaidīts ar godu. Saimniece gan parāda uzņēmuma ražošanas procesus, gan piedāvā iegādāties gatavo produkciju un dažādus suvenīrus. Uzņēmumam ir iekārtota degustāciju vieta, kurā viesus ne tikai pacienā, bet arī izklaidē ar stāstiem un iesaista dažādās aktivitātēs.


Ar interesi dalībnieki apskatīja Rideļu dzirnavas, kurās jau kopš 20.gs. sākuma saimnieko Kambalu dzimta. Daudzpusīgs un enerģisks saimnieks ir radījis maģisku atmosfēru, kurā vēsturiskais savijas ar mūsdienīgo – var apmeklēt un apskatīt dzirnavas, paēst gardas pankūkas kafejnīcā, pavizināties ar laivu, baudīt pirti, dabu, naktsmājas.


Tika apskatīti arī kultūrvēstures objekti, kā PSIA “Šlokenbekas pils” apsaimniekotā Šlokenbekas muiža, kurā darbojas kultūras nams, viesnīca, krodziņš un ceļu muzejs.


Savukārt “Kalna Žagaros” un RTU semināru, sporta un atpūtas bāzē “Ronīši” bija iespēja iepazīties ar darbīgām un enerģiskām saimniecēm, kas saviem ciemiņiem piedāvā atpūsties un baudīt dabas skaistumu.


Rēzeknes rajona kopienu partnerība atzinīgi vērtē pieredzes apmaiņas braucienu, kura laikā dalībnieki ieguva jaunu pieredzi un iedvesmu turpmākiem darbiem un idejām.