Šī gada 25.-26.maijā Rēzeknes rajona kopienu partnerība organizēja Rēzeknes un Viļānu novadu mājražotājiem, amatniekiem, mazajiem uzņēmējiem, pašvaldību un NVO pārstāvjiem divu dienu informācijas un pieredzes apmaiņas braucienu “IEDVESMOJIES! MĀCIES! RADI!” uz lauku partnerības “Lielupe” teritoriju (Jelgavas un Ozolnieku novads), lai iepazītos ar tās aktīvajiem lauku uzņēmējiem un LEADER projektu īstenotājiem.
Braucienā piedalījās ražotāji, pārstrādes uzņēmumu, zemnieku saimniecību, nevalstisko organizāciju un pašvaldību pārstāvji.
Dalībniekiem bija iespēja apskatīt zemnieku saimniecību “Blūdži”, kurā saimnieko īstā latvju saimniece Ināra Mālkalne. Saimniecībā tiek ražoti daudzi siera veidi un siera produkti, piemēram, cepts un marinēts siers. Mālkalnu īpašais marinētais siers ir izpelnījies atzinību Baltijas valstīs lielākajā pārtikas izstādē "Riga Food 2014", iegūstot 1.vietu nominācijā "Tautas garša". Saimniecībā top arī pašcepta maize un dažādi dārzeņu konservi, kā asās kāpostu lapas. Savukārt saimniecībā “Ābelītes” jaunais uzņēmējs Roberts Buka, realizējot LEADER projektu, izveidojis vīna darītavu, izmantojot saimniecībā iegūtos ābolus, kā arī citus augļus un ogas. Tika apmeklēta arī zemnieku saimniecība “Bētras”, kas plašā izvēlē piedāvā dažādus augļu koku un krūmu stādus, paplašinot piedāvājumu ar saimniecībā gatavotām veselīgām krūmcidoniju un dzērveņu sukādēm un sīrupiem.
Dalībnieki apskatīja arī mājražotāju īstenotos LEADER projektus. Saimniece Antra Zeiliņa ir sākusi ķiploku audzēšanu, ražojot daudzveidīgus ķiploku pārstrādes produktus - ķiploku pulveri, čipsus, dārzeņu konservus ar ķiploku piedevu, kā arī ķiploku karameles. Savukārt divu māsu uzņēmums SIA “Zekants” ražo cūku pupu kraukšķus “Pupuchi” ar dažādām garšām – sāli, ķiploku un oregano. Brauciena laikā bija iespēja pārliecināties, ka izsenis vērtīgie latviešu kultūraugi ir joprojām pieprasīti, tā, piemēram, arī kaņepju audzētājs Ingus Niedra iepazīstināja ar kaņepju produktu klāstu – kaņepju marmelādi, halvu, pesto un citiem interesantiem produktiem. Savukārt mājražotāja Lolita Duge, “Piparmētru namiņa” saimniece, nodarbojas ar piparmētru audzēšanu un pārstrādi. Ar LEADER programmas palīdzību tika iegādāts nepieciešamais aprīkojums, un piedāvājums tiek papildināts ar jauniem produktiem – piparmētru pulveris, bezē cepumi, zefīri un toniks sejai.
Dalībniekus patīkami pārsteidza biedrība „Pārtikas amatnieki”, kas realizējusi LEADER projektu un ar Jelgavas novada pašvaldības atbalstu izveidojusi amatniecības sētu, kurā vietējie pārtikas ražotāji un amatnieki var pārdot savu produkciju, veicinot savu noietu un arī popularizējot vietējo teritoriju, kā arī biedrības “Liel.Barons” un “Radošuma meka”, kas apsaimnieko muižas un attīsta tajās tūrismu un sabiedriskās aktivitātes, izmantojot gan LEADER, gan citu programmu finansējumu.
Divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā bija iespēja ne tikai apskatīt realizētos LEADER projektus dažādās jomās, bet arī smelties pieredzi, idejas un iedvesmu ideju īstenošanai savā novadā. Brauciena laikā arī tika veicināta sadarbība starp Rēzeknes un Lielupes partnerības ražotājiem, kā arī stiprināta komunikācija un kontaktu apmaiņa brauciena dalībnieku starpā.